Дома Останати Ракомет Еве кога ќе се одржи ждрепката за СП во ракомет

Еве кога ќе се одржи ждрепката за СП во ракомет

Македонија со синоќешната драматична победа против Фарски Острови обезбеди пласман на Светското првенство.

Ждрепката за Мундијалот ќе се одржи во Загреб на 29 мај во 17:30 часот, а организаторите допрва треба да ги потврдат и селекциите што ќе бидат „домаќини“ во групите.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Три од четири селекции од групата ќе се пласираат во главната групна фаза. 

Според хрватските медиуми Македонија веројатно ќе се најде во третиот шешир пред ждрепката.

Шешир 1: Данска, Франција, Шведска, Германија, Египет, Унгарија, Словенија, Португалија
Шешир 2: Норвешка, Хрватска, Австрија, Исланд, Холандија, Шпанија, Италија, Чешка, 
Шешир 3: Македонија, Катар, Бразил, Аргентина, Јапонија, Алжир, Куба, Полска
Шешир 4: Бахреин, Тунис, Чиле, Кувајт, Зеленортски Острови, Гвинеја, САД, вајлд-карта

Мундијалот ќе се игра во Осло, Хернинг, Загреб, Пореч и Вараждин од 14 до 2 февруари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Започна Светското првенство во Скопје, Македонија игра вечерва

Македонија од денеска па до 30-ти јуни ќе биде домажин на 24. Светскио јуниорска првенство…