Дома Фудбал Германија Донесена одлука која додатно ќе ја влоши ситуацијата во Бундеслигата

Донесена одлука која додатно ќе ја влоши ситуацијата во Бундеслигата

Властите во германската федерална покраина Баден – Вуремберг забранија играње на секакви спортски натпревари до 15-ти јуни, но тоа решение сепак може да биде променето во завистиност од ситуацијата со пандемијата на коронавирусот.

Тоа значи дека до 15-ти јуни нема да можат на домашен терен да играат натпревари Хофенхајм и Фрајбург од Бундеслигата, како и Штутгарт, Карлсруе и Ханденхајм од втората германска лига.

Засега натпреварите од германскиот фудбал се стопирани до 2-ри април, но се очекува првенствата да продолжат до почетокот на месец мај. Доколку забраната во оваа покраина не биде променета споменатите клубови нема да можат да играат домашни натпревари.

Претходно, градските власти во Берлин забранија секакви спортски настани до 15-ти април.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Човекот кој го откри Гризман: Во Барса не му подаваат, се гледа дека има проблем и не ужива

Човекот кој го откри Антоан Гризман и тоа како младо момче даде интервју за „Мундо Депорти…