Дома Останати Кошарка Гасол објасни зошто Србија не стигна до насловот на Мундобаскетот

Гасол објасни зошто Србија не стигна до насловот на Мундобаскетот

Кошаркарската репрезентација на Шпанија денеска во финалето на СП ја совлада Аргентина со 95:75 и така стигна до насловот светски првак.

Откако Шпанците во 2006. година за прв пат стигнаа до насловот, денеска тоа го направија по втор пат.

Пред почетокот на првенството Шпанија не беше меѓу фаворитите за титулата со оглед на тоа дека многумина ги фаворизираа Србија или САД, но и двете репрезентации потполно потфрлија.

Марк Гасол после финалето одговараше на прашања од српски новинар, кој го интересираше мислењето на Шпанецот зошто Србија потфрли на ова првенство.

„Важна е само екипата. Можете да ги имате најдобрите играчи на светот, но екипата е најважна. Мислев дека ја имавме најдобрата екипа на СП 2014. година, но одигравме еден лош натпревар против Французите и се падна во вода.“

„Такви работи се случуваат на турнирите, ако имате лош ден ќе испаднете. Не е тоа како во НБА лигата, каде имате серија натпревари и можете да ги покриете лошите натпревари.“ – изјави Гасол.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Попович ќе има дрим-тим: Американците го објавија поширокиот список за ЛОИ!

На последното Светско првенство САД не се прослави и заврши на седмата позиција, но изглед…