Дома Фудбал Германија Баерн Минхен се пофали со рекордни приходи

Баерн Минхен се пофали со рекордни приходи

Баерн Минхен оствари рекордни 854,2 милиони евра приход во фискалната 2022/23 година.

Баварскиот гигант објави дека го надминал највисокиот приход од 750 милиони евра остварен во претпандемиската 2018/19 година. година.


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


„Баерн може уште еднаш да погледне наназад на исклучително успешната финансиска година. Во тешко економско опкружување обележано со инфлација и рецесија во Германија, постигнавме рекорден промет и значително зголемување на профитабилноста во однос на претходната сезона. Овие резултати ја покажуваат нашата сила“, рече потпретседателот на клубот Михаел Дидрих.

Добивката на клубот пред оданочување е 54,5 милиони евра, додека добивката по оданочување е 35,7 милиони евра што е зголемување за 23 милиони евра во однос на претходната сезона.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Славниот Клосе добива нова шанса како тренер?

Славниот германски напаѓач Мирослав Клосе кој важи и за еден од најдобрите голгетери во ис…