Дома Фудбал Англија Англиски медиуми: Челси тргнува по Лука Јовиќ!

Англиски медиуми: Челси тргнува по Лука Јовиќ!

Лука Јовиќ најверојатно после само една сезона ќе ги напушти редовите на Реал Мадрид.

Репрезентативецот на Србија на Бернабеу пристигна како засилување, се веруваше дека може да ги ‘решета’ мрежите како и во Бундеслигата, но не ги оправда очекувањата.

Во 24 одиграни натпревари Јувиќ успеа да се запише во листата на стрелци само два пати, а после последните случувања со непочитување на 14-дневниот карантин, медиумите во Шпанија се убедени дека нема иднина во Реал и дека ќе го напушти клубот.

Доколку дојде до тоа сценарио, Јовиќ нема за што да се грижи бидејќи многу клубови имаат интерес за неговите услуги, а последен во низата е Челси, чиј тренер Френк Лампард смета дека играч со такви предиспозиции му е потребен за новата сезона.

Англичаните исто така тврдат дека Лампард сака Јовиќ да го вклопи со младите од клубот кои оваа сезона експлодираа, а останува да видиме дали Сините планираат позајмица или откуп на договорот.

Изминатите години голем број на фудбалери од Србија имаа прилика да го облечат дресот на Челси. Од Јокановиќ и Кежман до Ивановиќ и Матиќ.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Меси се огласи и категорично демантираше трансфер: Тоа се лаги! (фото)

Денес аргентинскиот медиум „ТНТ“ лансираше вистинска „бомба“ и објави дека Лионел Меси би …