Дома Македонски спорт Мак ракомет Taжна вест: Почина поранешниот познат судија и делегат

Taжна вест: Почина поранешниот познат судија и делегат

Денес македонскиот спорт остана без уште едно познато име, на 73-годишна возраст почина Стојан Николов, поранешен судија и делегат.

Николов беше дел од судиската генерација која делеше правда на ракометните натпревари во СФРЈ. По осамостојувањето заедно со целата судиска организација беше важна алка во македонскиот ракомет и формирањето во формата која денес е препознатлива.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Кон крајот на кариерата работеше како делегат и таа улога ја извршуваше се до 2018 година кога се пензионираше.

Во минатото беше добитни и на неколку награди од РФМ и сојузот на спортови.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Колку заработил најдобриот македонски тенисер во 2023 година?

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски во моментов е на 308. место на АТП-листата, …