Дома Македонски спорт Maкедонија поразена и од Тунис

Maкедонија поразена и од Тунис


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Македонската ракометна репрезентација ни приреди уште едно разочарување, па победата против Алжир бевме поразени од Тунис со 28:33.

Тунис отвори со 0:5, а ние дури во шестата минута го постигнавме првиот гол. Како што одминуваа минутите ние игравме подобро и полека се враќавме во натпреварот. Неколку пати доаѓавме до -2, но сепак не успеавме да изедначиме. На полувреме Тунис водеше со 14:16.

Стартните минтуи од второто полувреме беа и нашите најдобри моменти на натпреварот, па така успеавме да го свртиме резултатот и за првпат на мечот да поведеме (18:17).

Гол за гол се играше се до последните 15-тина минути од средбата кога Тунис со една серија по подолго време за првпат се „одлепи“ (21:24). Таа мини-серија од три гола како да ги откажа нашите ракометари, па во продолжение не се вративме и предноста на Тунижаните само растеше.

Кузмановски и Манасков со по седум гола беа најефикасните кај нас, додека Дармул на спротивната страна постигна осум гола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Се бара кривична пријава за Мојсовски, а МОК бара смена на првиот човек на АМС!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Од утрово една од гл…