Дома Македонски спорт 16 годишната Рејчел Стојанов со одличен резултат на нејзиниот прв сениорска настап

Најдобрата македонска гимнастичарка Рејчел Стојанов забележа одлично остварување на првиот митинг на Светскиот Куп во ритмичка гимнастика кој се одржува во Италија, во градот Пезаро.

Рејчел од 72 учеснички од целиот свет заврши на 52-то место. И ако ова не ви изгледа како нешто големо тоа ќе се смени кога ќе ви кажаме дека ова беше нејзин прв настап во најсилната конкуренција.

Во викендот кој следи Рејчел која има само 16 години ќе учествува на вториот турнир во Бугарија, Софија. Резултатите на Рејчел не се случајност затоа што својот талент таа го надградува со работата со најтрофејниот тренер во историјата на ритмичката гимнастика, Нешка Робева. Робева во својата кариера може да се пофали со освоени повеќе од 250 медали на разни турнири.

Првите места на турнирот во Пезаро ги освоија гимнастичарки од Русија, Украина и Бугарија.