Дома Останати Тенис Ѓоковиќ преку Хуркач до финалето во Париз!

Ѓоковиќ преку Хуркач до финалето во Париз!


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ имаше проблеми во мечот против Хуберт Хуркач, но на крајот сепак дојде до победа од 2:1 во сетови (3:6, 6:0, 7:6).

Со оваа победа Ѓоковиќ обезбеди финале на турнирот во Париз. Двајцата тенисери беа сигурни на свој сервис до осмиот гем кога Хуркач ја испушти првата брејк топка и поведе со 5:3. Во следниот гем Ѓоковиќ можеше да се врати во игра, но не искористи брејк-топка и полскиот тенисер го доби сетот со 6:3.

Многу подобра игра прикажа Ѓоковиќ во вториот сет кога не дозволи ниту еден гем на противникот и со три брејка дојде до 6:0.

Во вториот сет во најголем дел гледавме изедначена игра, па сетот влезе и во тај-брејк каде што Ѓоковиќ беше подобар со 7:5.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Хаверц призна дека го викаат магаре и откри зошто

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Ѕвездата на…