Дома Останати Тенис Ѓоковиќ на Австралија Опен може без вакцина, но ќе мора во карантин?

Ѓоковиќ на Австралија Опен може без вакцина, но ќе мора во карантин?

На Австралија Опен најверојатно ќе може да настапат и невакцинираните тенисери, иако властите во државата Викторија тврдеа дека такво нешто нема да биде можно. Секако, сите ќе мора да бидат во 14-дневен карантин по доаѓањето во земјата.

На адреса на ВТА пристигнало писмо во кое се објаснуваат правилата за учество на вакцинираните и невакцинираните тенисери и тенисерки.

За тие кои примиле две дози на вакцината, нема да треба 14-дневен карантин, туку ќе мора да направат тестови на 72 часа пред влез во Австралија.

За невакцинираните важат поинакви правила. Исто така ќе мора да направат тест пред и по доаѓањето во Австралија, а потоа мора да заминат во строг двонеделен карантин, по што ќе мора редовно да се тестираат и да имаат ограничено движење.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Серена Вилијамс го откажа настапот на Австралија Опен

40-годишната Серена Вилијамс ќе го пропушти Австралија Опен по советите на нејзиниот медиц…