Дома Останати Тенис Ѓоковиќ: Изгубив, но ме направивте најсреќниот човек на светот

Ѓоковиќ: Изгубив, но ме направивте најсреќниот човек на светот

Новак Ѓоковиќ не успеа да испише историја и да слави во финалето на УС Опен со што имаше прилика да ги обедени четирите Грен слем турнири во иста година. Медведев во финалето беше подобар од Ѓоковиќ со 0:3 во сетови.

Во финишот од мечот Ѓоковиќ и се расплака поради големата поддршка која ја доби од трибините.

„Честитки до Медведев го заслужи трофејот. Не испишав историја, но си заминувам среќен. Срцето ми се исполни која ја видов таа поддршка од трибините. Бев најсреќниот човек во светот“, изјави Ѓоковиќ.

Ќе потсетиме и дека Ѓоковиќ можеше да избие сам на првото место со освоени Грен Слем титули, во овој момент заедно со Федерер и Надал има по 20.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Каква е ситуацијата на врвот на АТП листа? Кога Медведев би можел да го скокне Ѓоковиќ?

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ сигурно ќе остане на првото место на АТП-листата барем до 2…