Дома Останати Кошарка Шампионот се враќа: Денвер и Јокиќ намалија во серијата против Минесота! 🎥

Шампионот се враќа: Денвер и Јокиќ намалија во серијата против Минесота! 🎥

Кошаркарите на Денвер го победија тимот на Минесота со 117:90 (20:28, 21:28, 25:37, 24:24) во третиот натпревар од полуфиналната серија на Западната конференција во НБА лигата.

По двата порази во Денвер, Нагетс со „брејк“ ја намалија разликата и обезбедија враќање на серијата пред своите гледачи.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Ретко кој очекуваше ваков убедлив триумф на Денвер, кој под водство на новостариот МВП Никола Јокиќ успеа да намали на 2:1.

Денвер ја покажа вистинската реакција од самиот почеток на мечот и веќе во првата четвртина стекна солидна предност, а веднаш на почетокот на втората дојде и до двоцифрено водство по тројката на Холидеј.

Токму шутот за три поени направи голема разлика на паркетот, Денвер имаше одлични 48,3 проценти за три поени (14 од 29), додека Минесота со скромни 30,3 (10 од 33) не беше ни блиску до закана за ривалот. .

Гостите брзо стигнаа до „плус 20“, а Јокиќ полека но сигурно ги пополни сите статистички колони и за малку не го заврши натпреварот со трипл-дабл.

Српскиот кошаркар забележа 24 поени, 14 скока и девет асистенции, а додаде и три украдени топки и блокади.

Исто толку поени постигна Џамал ​​Мареј, со пет асистенции и три скока, Мајкл Портер Џуниор постигна 21, Арон Гордон 13, а Колдвел-Поуп 12 поени.

Во редовите на Минесота се истакна Ентони Едвардс со 19 поени, шест скока и пет асистенции. Го следеше Карл Ентони Таунс со 14 поени, а двоцифрен учинок забележаа само МекДаниелс и Конли со 10 поени.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Реал експресно најде замена, во Мадрид доаѓа најталентираниот дефанзивец во Европа

Примарна трансфер цел на Реал Мадрид ова лето ќе биде централниот дефанзивец на француски …