Дома Топ вести Фото: Роналдо со даночна пријава одговори на обвинувањата!

Фото: Роналдо со даночна пријава одговори на обвинувањата!

Кристиано Роналдо преку агенцијата „Гестифуте“ ја објави својата даночна пријава како демат на обвинувањата дека затајувал данок преку фирми отворени во Ирска и Девствени острови.

„Гестифуте“, чиј сопственик е менаџерот Жорге Мендеш, кој ги застапува правата на Роналдо, преку даночната пријава откри дека Португалецот не избегнувал плаќање данок, односно документот покажува дека надвор од Шпанија заработил 203,7 милиони евра, а во Шпанија заработката изнесувала 23,5 милиони евра.


Ep.1 Urban Explorer: Каде да пиете најдобро кафе во Скопје!? ↓↓↓


„Фудбалерот повеќе нема да одговара на прашањата поврзани со оваа тема. Докажавме дека Роналдо и неговите застапници соработуваат со властите и работат според законот“, стои во соопштението на агенцијата.

Ова е одговорот на „Football Leaks“ кој објави дека Роналдо ги користел државите кои имаа пониски даноци за да присвои повеќе пари од мултинационалните компании со кои склучувал договори.

Меѓутоа она што зачудува е сумата која ја заработил Роналдо минатата година, а таа изнесува неверојатни 227,3 милиони евра.

09-12ro2

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Погледнете поради каков офсајд на Икарди му беше поништен прекрасен погодок

Галатасарај и Манчестер Јунајтед одиграа луд натпревар од петтото коло од групата А на Лиг…