Дома Фудбал Лига на шампиони Фото: Избран најдобриот тим во Лига на шампиони!

Фото: Избран најдобриот тим во Лига на шампиони!

0

УЕФА денес на својата официјална страна го објави идеалниот тим во овогодинешната Лига на шампиони.

Реал Мадрид ја одбрани титулата во Лигата на шампиони од минатата сезона и така стана првиот тим во историјата на кого тоа му успеало, откако натпреварувањето се игра во овој формат.

Поради тоа Реал и финалистот Јувентус имаат најмногу претставници во тимот на ЛШ составен од 18 играчи. Тука свое место најдоа и фудбалери на Баерн, Атлетико Мадрид и Монако.

Голмани
Џанлуиџи Буфон (Јувентус)
Јан Облак (Атлетико Мадрид)

Одбрана
Леонардо Бонучи (Јувентус)
Дани Карвахал (Реал Мадрид)
Марсело (Реал Мадрид)
Серхио Рамос (Реал Мадрид)
Диего Годин (Атлетико Мадрид)

Среден ред
Каземиро (Реал Мадрид)
Тони Крос (Реал Мадрид)
Лука Модриќ (Реал Мадрид)
Иско (Реал Мадрид)
Миралем Пјаниќ (Јувентус)
Тиму Бакајоко (Монако)

Напад
Кристиано Роналдо (Реал Мадрид)
Лионел Меси (Барселона)
Антоан Гризман (Атлетико Мадрид)
Килијан Мбапе (Монако)
Роберт Левандовски (Баерн)

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Се огласи Борусија: Еве кога за првпат се обратил Арсенал на адреса на „Милионерите“

Според денес пренесените информации, кои ги пласираше германски „Кикер“, Арсенал испратил …