Дома Останати Федерер: Ѓоковиќ не загуби од Чунг само поради повредата

Федерер: Ѓоковиќ не загуби од Чунг само поради повредата

Швајцарот смета дека Чунг со своите настапи го заслужил полуфиналето на Австралија Опен.


Србија многу најави, малку покажа - 9 ден ↓↓↓Чунг ќе биде наредниот противник, а Швајцарецот на прашањето да ја прокоментира играта на Кореецот имаше само пофални зборови.

„Искрено во овој момент не знам многу за него, знам дека има добар сервис и форхенд. Секако дека ќе ги прегледам неговите досегашни натпревари, но јасно ми е дека тој е играч кој игра „на се“, што значи дека пред се ќе морам да пронајдам начин да бидам агресивен и да ги водам“.

„Не знам кого се победи до натпреварот со Новак, но да го победиш Ѓоковиќ на Автралија Опен секако е голем резултат. Да, можеби Новак во тој натпревар не беше 110% спремен, но тоа не беше пресуден фактор за тоа кој ќе го добие натпреварот“, изјави Федерер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Ѓорческа до полуфинале во Грција, Калин во Шпанија запрен во четвртфиналето

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Калин Ивановски …