Дома Фудбал Италија Фановите на Јувентус бесни: За жалбата ќе одлучуваат суди од Неапол, Фиренца, Рим…

Фановите на Јувентус бесни: За жалбата ќе одлучуваат суди од Неапол, Фиренца, Рим…


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Главна тема во овој период во Италија е ситуацијата со Јувентус кој беше казнет со одземени 15 бодови.

Со одземените бодови Јувентус сега има само 23 и излез во Лигата на Европа и Лигата на шампионите преку Серија А е малку веројатен.

Јувентус испрати жалба, но тешко е да се очекува дека бодовите ќе бидат вратени. Напротив, денес се појавија и информации дека Јувентус може да добие дополнителна казна од 20 одземени бодови (ТУКА).

Но, фановите на „старата дама“ се посебно бесни откако беа објавени имињата на судиите кои ќе одлучуваат за жалбата во Спортскиот суд.

Имено, дури осум од судиите доаѓаат од региони каде што Јувентус е омразен клуб (Наполи, Фиренца, Рим).

Кармина Волпи (НЕАПОЛ), Умберто Маиело (НЕАПОЛ), Лоренцо Атолико (РИМ), Стефано Азали (ЏЕНОВА), Даниеле Кантини (ФИРЕНЦА), Паоло Дел Векио (НЕАПОЛ), Маурицио Греко (РИМ), Андреа Лепоре (НЕАПОЛ), Мишел Месина, Даниела Морганте (РИМ), Леонардо Салвемини.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Бурно било во Рим по дербито: Мурињо и Лотито влегле во дуел!

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Тензично беше вчера во римск…