Дома Фудбал Лига на шампиони УЕФА објави листа на најбрзите фудбалери во Лигата на шампионите

УЕФА објави листа на најбрзите фудбалери во Лигата на шампионите

УЕФА во својот годишен извештај ја објави листата на најбрзи фудбалери за минатата сезона во Лигата на шампионите.

Играчот кој достигнал најголема брзина е Килијан Мбапе. Напаѓачот на ПСЖ во натпреварот против Баерн трчал со брзина од дури 33.99 километри на час.

Зад него следуваат двајца дефанзивци кои најбрзо трчале токм против ПСЖ. Лукас Клостерман од Лајцпиг трчал со брзина од 33.89 километри на час, а на третото место е Ханс Хатебоер од Аталанта со 33.71.

ЛИСТАТА НА УЕФА

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Куман: Само еден човек се прашува за иднината на Меси

Тренерот на Барселона има многу поголеми грижи од иднината на Лионел Меси. Неговиот тим е …