Дома Останати Тенис Тенисот доби нова ѕвезда: Кенин сензационална шампионка на Австралија Опен!

Тенисот доби нова ѕвезда: Кенин сензационална шампионка на Австралија Опен!

Софија Кенин е сензационален победник на Австралија Опен во женска конкуренција. Во финалето Кенин ја победи Мугуруза со 2:1 во сетови 4:6, 6:2 и 6:2.

Кенин е 21 годишна американска тенисерка и на Австралија Опен направи вистинска сензација бидејќи на турнирот дојде како фаворитка број 14. Мугуруза од друга страна не беше рангирана помеѓу фаворитките, најмногу поради проблемите со повреди кои ги имаше минатата сезона.

Шпанката зад себе има две грен слем титули и во финалето влезе како фаворитка. Првиот сет го доби со 6:4, но потоа следуваше фуриозна игра на Кенин и два сета кој ги доби со по 6:2.

За Кенин ова е прв грен слем и најголем успехј во кариерата.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Играчот за кого Роналдо рече дека е подобар од него: Славата го уништи, кокаинот го однесе во затвор

Го споредуваа со Фиго, требаше да биде дел од новата генерација на Португалија предводена …