Дома Фудбал Италија Само Перишиќ во Серија А постигнал гол од пенал со двете нозе

Само Перишиќ во Серија А постигнал гол од пенал со двете нозе

Интер вчера го доживеа првиот пораз сезонава во Серија А, Лацио бешѓе подобар од „нероаѕурите“ со 3:1.

Единствениот гол за Интер беше дело на Иван Перишиќ кој ја погоди мрежата од пенал. Со тој пенал хрватскиот фудбалер испиша и историја во Серија.

Перишиќ пеналот го изведе со десна нога и така стана првиот играч во најсилната италијанска лига кој од пенал постигнал гол со лева и десна нога, барем од сезоната 2004/2005 од кога Опта собира податоци.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Лапорта: Против Баерн треба да ја заштитеме честа

Неколку часа пред одлучувачкиот дуел со Баерн Минхен во ЛШ, претседателот на Барселона Жоа…