Дома Фудбал Англија Само два позитивни теста: Премиер лигата започнува со групни тренинзи

Само два позитивни теста: Премиер лигата започнува со групни тренинзи

Во Премиер лигата се направени 996 тестови, од кои два примерока се позитивни. Меѓу тестираните се фудбалерите, тренрите и сите нивни помошници, како и сите вработени во клубовите.

Два позитивни случаи се од различни тимови. Ова е втор колективен тест кој е извшрен, а во првиот од 748 лица, шест беа позитивини на КОВИД-19.

Раководството на Премиер лигата доби зелено светло од здравствените власти во Англија, на екипите да им дозволат групни тренинзи без контакти на нив.

Премиер лигата е прекината на 13. март, а до крајот на сезоната треба да се одиграат уште девет кола или вкупно 92 натпревари, а во медиумите се шпекулира дека сезоната ќе продолжи на 12 јуни.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Казната нема да влијае: Де Брујн останува во Манчестер Сити!

Патрик де Костер, агент на ѕвездата на Манчестер Сити Кевин де Брујн ја коментираше евенту…