Дома Фудбал Италија Саки: Милан повеќе не е тим, Интер како да играше против спаринг партнер

Саки: Милан повеќе не е тим, Интер како да играше против спаринг партнер


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Легендарниот тренер на Милан, Ариго Саки беше исклучително критичен кон „росонерите“ после поразот во градското дерби од Милан.

Милан влезе во голема криза и серија на лоши резултати, па Пиоли за дербито реши да ја промени формацијата и играше со пет фудбалери во дефанзивната линија.

„Милан повеќе не е тим. Тоа се виде најмногу во првото полувреме. Интер не играше протов противник, туку против спаринг партнер. Милан само трчаше за противникот и секогаш каснеше. Промената на формацијата создаде конфузија и го избриша сето што беше градено последните години“.

„Колку удари во голот направи Милан? Нула. Тоа беше монолог на Интер, на кого не му беше тешко да доминира. Интер ја предводеше играта бидејќи Милан му дозволи да игра така“, изјави Саки.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Кристијано …