Дома Македонски спорт Мак фудбал Прилеп добива модерен стадион!

Прилеп добива модерен стадион!

Фудбалската федерација на Македонија со поддршка од УЕФА и „Хет трик 4“ програмата за развој, официјално ги започна активностите за изградба и реконструкција на нов, модерен и квалитетен фудбалски терен со природна трева, како и поставување на рефлекторско осветлување на стадионот „Гоце Делчев“ во Прилеп.

Според проектот во кој ФФМ ќе инвестира еден милион евра, прилепскиот стадион ќе има капацитет од 18.000 места, а ќе биде направен според сите критериуми на УЕФА за играње дури и на меѓународни натпревари.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Планирано е и хортикултурно уредување околу стадионот, како и изградба на паркинг простор. Исто така планирано е стадионот да добие нови трибини, нови соблекувални и осветлување за да може на него да се играат и ноќни натпревари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

ЕХФ ја израдува Битола: Еурофарм Пелистер и наредната сезона ќе игра во ЛШ!

Maкедонскиот шампион Еурофарм Пелистер и наредната сезона ќе биде де лод Лигата на Шампион…