Дома Останати Авто Мото Прв Јапонец во Формула 1 после шест години

Прв Јапонец во Формула 1 после шест години

Јапонскиот возач Јуки Тсунода во 2021 година ќе вози за Алфа Таури во Формула 1.

Младиот 20 годишен Јапонец ќе биде промовиран од академијата на Ред Бул во нивниот втор тим, Алфа Таури.

Во вкупниот поредок во Ф2 Јапонецот беше третопласиран, а во иднина ќе биде тимски колега на Пјер Гасли.

Инаку, тој ќе биде првиот јапонски возач во Ф1 после Камуи Кобајаши кој последен пат се натпреваруваше во 2014 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Oфицијално: Луис Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Луис Хамилтон конечно стави потпис на нов договор со Мерцедес. Британецот беше слободен во…