Дома Останати Авто Мото Потврден календарот за Формула 1 за 2021 година

Потврден календарот за Формула 1 за 2021 година

Конечно е потврден календарот во Формула 1 за сезоната 2021 која ќе има рекордни 23 трка, сезоната ќе почне 23. март, а ќе заврши на 5. декември.

Раководството на Формула 1 објави календар кој сега е и потврден, но нејасно е што ќе биде со Големата Награда на Виетнам, тоа ќе биде дополнително објавено.

Сезоната ќе започне на 21. март во Австралија на патеката Алберт Перк кој се наоѓа во Мелбурн, а последната трка е во Абу Даби на 5. декември.

Ќе потсетиме, минатиот викенд заврши оваа сезона, а титулата по седми пат во кариерата ја освои Луис Хамилтон.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Oфицијално: Луис Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Луис Хамилтон конечно стави потпис на нов договор со Мерцедес. Британецот беше слободен во…