Дома Македонски спорт Познати сите учесници на Европското првенство, Македонија ќе чека противници во третиот шешир

Познати сите учесници на Европското првенство, Македонија ќе чека противници во третиот шешир

Вчера македонската репрезентација ја победи Швајцарија и така ги заврши најдобро одиграните квалификации за едно Европско првенство во нашата историја.

Ова ќе биде шести пат во низа Македонија ќе биде дел на едно големо ракометно натпреварување на Стариот Континент.

Европското првенство се игра на почетокот на 2022 година, а од вчера веќе се познати сите учесници. Ние ждрепката ќе ја чекаме од третиот шешир. Треба да се спомене дека иако Данците се светски олимписки шампиони тие се најдоа во вториот шешир со Србија, Унгарија, Шведска и Австраија.

ШЕШИРИ ЗА ЕП:

Шешир 1: Хрватска, Шпанија, Португалија, Норвешка, Словенија, Германија,
Шешир 2: Австрија, Унгарија, Русија, Шведска, Србија, Данска
Шешир 3: Македонија, Словачка, Белорусија, Чешка, Франција, Исланд
Шешир 4: БиХ, Црна Гора, Холандија, Полска, Литванија, Украина

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Доказ дека Роналдо си заминува од Јувентус🎥

Иднината на Кристиано Роналдо во Јувентус е неизвесна и се погласни се шпекулациите дека ќ…