Дома Останати Кошарка Повторно мешање на политиката во спортот: Ирски кошаркарки направија скандал против Израел

Повторно мешање на политиката во спортот: Ирски кошаркарки направија скандал против Израел

Натпреварот помеѓу кошаркарките на Израел и Република Ирска во рамките од квалидикациите за Евробаскетот се најде под истрага на ФИБА поради мешање на политиката во спортот.

Натпреварот требаше да се игра во ноември лани, меѓутоа поради ситуацијата во појасот Газа се одложи и се закажан на неутрална локација во летонски град Рига.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


На крајот средбата беше обележана со скандал. Имено, ирските кошаркарки одбиле да се поздрават со противничките и тренерите пред натпреварот, а не сакале ниту да ги разменат вообичаените подароци како што налага фер-плејот.

Израел случајот го пријави и конечната одлука ќе биде донесена подоцна откако ќе се разгледа се што делегатот на натпреварот навел во извештајот. Пред одигрувањето на натпреварот врз Кошаркарскиот сојуз на Ирска постоел голем притисок да не игра воопшто против Израел.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Дончиќ понижи противнички кошаркар, па му се изнасмеа 🎥

Лука Дончиќ продолжи со одличните настапи и во изминатата вечер забележа трипл-дабл со кој…