Дома Фудбал Пике ќе мора да плати два милиони евра

Пике ќе мора да плати два милиони евра

0

Фудбалерот на Барселона ќе мора да и плати на данончната управа на Шпанија сума од 2.1 милион евра.

Во соопштението објавено денес се наведува дека судот ја потврдува претходната одлука и Пике ќе мора да ги подмири сите даночни обврски од 2009 и 2010 година поврзани за приходите од правата на неговите фотографии.

Пике се жалаше на првобитната одлука од 2016 година.

Неговата сопруга познатата поп пејачка Шакира исто така е под истрага поради наводно затајување на данок. Таа ги негираше обвинувањата.

Во последните години шпанскиот суд осуди бројни фудбалери поради проблеми со данокот, а помеѓу нив беа Лионел Меси и Кристиано Роналдо.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Во финалето на Африканскиот куп на Нации во првата минута се постигна гол каков што ретко се гледа (ВИДЕО)

Чудно започна финалето во Африканскиот куп на Нации. Алжир против Сенегал поведе уше во пр…