Дома Фудбал Официјално: Реал Мадрид поднесе тужба!

Официјално: Реал Мадрид поднесе тужба!


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓Eден ден по новите расистички навреди Винисиус Жуниор, Реал Мадрид се огласи со соопштение.

Реал Мадрид очекувано застана зад својот играч, но и најави тужба.

„Реал Мадрид искажува голем револт и ги осудува случувањата на вчерашниот натпревар кон нашиот играч, Винисиус. Ова претставува директен напад на нашето друштво и демократската држава. Исто така Реал Мадрид смета дека ова е чин на омраза и поради поднесена е кривична пријава во канцеларијата на Државниот адвокат“.

„Членот 124 од Уставот на Шпанија го обврзува Државниот обвинител да преземе акција во одбраната на правата на сите граѓани и јавниот интерес. Од таа причина, земајќи ја во предвид сериозната на ситуацијата бед предрасуди се обративме до Обвинителството место да отвориме приватна тужба“, стои во соопштението на „кралевите“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Де Геа и Манчестер Јунајтед се договорија

Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓ Да…