Дома Фудбал Останато Откриени две клазули од договорот на Рубен Аморим

Откриени две клазули од договорот на Рубен Аморим

Португалскиот тренер Рубен Аморим е на мета на бројни клубови, а сега се откриени важни клаузули во неговиот договор.

Како што пишуваат португалските медиуми, Аморим има две клаузули во договорот со Спортинг Лисабон, едната за домашните, а другата за клубови надвор од Португалија.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


За домашните клубови (Порто, Бенфила) клаузулата е 30 милиони евра, додека за сите останати надвор од Португалија – 20 милиони.

Сепак, некои извори додаваат дека Аморим има усмен договор каде Спортинг би ја намалил клаузулата доколку добие странска понуда која не може да ја одбие. Очигледно тоа би можел да биде Ливерпул, а во тој случај Спортинг би го пуштил за некои 15 милиони евра.

Аморим е и на радарот на Барселона, па на Спортинг ќе му биде исклучително тешко да го задржи и следната сезона. (ТУКА).

Како што е познато, Португалецот сака да ја освои двојната круна пред заминување и да се збогува на најдобар можен начин.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Пиоли заминува, Милан спреми список од три имиња

Tимот на Милан нема баш најдобри резултати сезонава, па поради тоа започнува да се тресе и…