Дома Фудбал Германија Ноер зад себе остави уште една легенда на Баерн, пред него сега е само Кан

Ноер зад себе остави уште една легенда на Баерн, пред него сега е само Кан

Фудбалерите на Баерн вчера сезоната во која ја бранат европската титула ја отворија со убедлива победа против Атлетико Мадрид со 4:0.

На овој натпревар историја испиша Мануел Ноер кој го сруши рекордот на Сеп Мајер и сега сериозно му се заканува на Оливер Кан.

Имено, за Ноер тоа беше 200. натпревар во кој ја зачува својата мрежа, а за Баерн настапи на вкупно 394 натпревари.

Сеп Мајер на 651 натпревар мрежата на Баерн чиста ја зачува 199 пати, Ноер сега го собори неговиот рекорд. Пред сегашниот голман на Баерн е само Оливер Кан со 247 натпревари без примен гол и за тоа му беа потребни 632 натпревари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Адвокат бара истрага за смртта на Марадона

Адвокатот на Марадона, Матијас Морла, побара истрага за смртта на легендарниот фудбалер. М…