Дома Фудбал Италија Нов хаос во Јувентус: Се заканува одземање на нови 20 бода?!

Нов хаос во Јувентус: Се заканува одземање на нови 20 бода?!


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓На Јувентус веќе му се одзмеаа 15 бодови со одлука на сојузот како казна за наводни финансиски малверзации на поранешното раководство.

Многумина се огласија, дури и играчи како Роналдо и Дибала. Сведочењето на Аргентинецот привлече многу внимание затоа што отворено зборуваше за се што се случувало, додека Роналдо планира да го тужи клубот.

Одземените 15 бодови скоро и да ја затворија вратата на Јувентус за место во Лигата на Европа или Лигата на шампионите. Меѓутоа тоа не се единствените проблеми. Играчите не се задоволни затоа што иднината на клубот не е целосно јасна и веќе побарале состанок со сопственикот на клубот Џон Елкан.

„Кориера дело Спорт“ денес пренесува уште полошо вести за „старата дама“, а тоа е дека италијанската фудбалска федерација би можела да го казни Јувентус со дополнителни 20 бодови поради нерегулираните плати.

Првата казна од -15 бодови беше за непријавени исплати на фудбалерите, а втората може да биде уште потешка. Ваквата казна би можела да значи испаѓање на Јувентус во Серија Б. Сослушувањето е закажано за март, додека одлуката ќе се донесе помеѓу април и мај.

Јувентус во овој момент има 23 бодови, па затоа е јасно каков удар би биле дополнителни 20 бода одземени. Во Серија А се одиграа 20 кола и „бјанконерите“ ќе мора дополнително да го подигнат нивото на својата игра за да бидат сигурни и да не стравуваат од испаѓање колку и тоа неверојатно да звучи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Кристијано …