Дома Останати Авто Мото Нов потрес во Формула 1: Ред Бул остана без човекот кој го креираше шампионскиот тим!

Нов потрес во Формула 1: Ред Бул остана без човекот кој го креираше шампионскиот тим!

За многумина најдобриот дизајнер во светот во Формула 1, Адријан Њуи замина од Ред Бул. Оваа вест ги израдува во таборот на Ферари кои подготвуваат да го доведат во своите редови.

Токму Њуи е еден од главните луѓе за успехот на актуелниот шампион, а сигурно дека би бил големо засилување за Ферари кој во своите редови ќе потсетиме ќе го има и Луис Хамилтон.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Разделбата со Њуи официјално ја потврди и Ред Бул.

„Њуи имаше голема улога во походот кон седум титули за возачи и шест во конкуренција на конструктори со вкупно 118 победи и 101 пол-позиција“, соопштија од Ред Бул.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Страшни сцени на ЕП: Докторите го спасуваа животот на унгарски репрезентативец 🎥

Во 68. минута од натпреварот помеѓу Шкотска и Унгарија видовме страшна сцена во која настр…