Дома Останати Тенис Нови лоши вести за Ѓоковиќ на АТП листата

Нови лоши вести за Ѓоковиќ на АТП листата

Новак Ѓоковиќ на следната АТП-листа ќе остане на шестата позиција, иако ќе го премине Стефанос Циципас, затоа што Каспер Руд се пласираше во полуфинале на Мастерсот во Монтреал и така ги премина двајцата.

Руд го совлада Оже-Алиасим од Канада и закажа полуфинале со Хуркач, па така има обезбедено 95 бодови повеќе од Ѓоковиќ, а има можност и дополнително да напредува.

Доколку слави против Хуркач, тогаш ќе го премине и Карлос Алкараз и од понеделник ќе биде четврти тенисер во светот, а ако слави и таму, тогаш ќе стигне на 115 бода од Рафаел Надал, кој е трет на ранг-листата.

Во второто полуфинале на турнирот играат Даниел Еванс и Пабло Карено Буста.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Teжок ждреб за Ѓоковиќ – до титулата во Астана го чека пеколен пат!

Денес беше објавен ждребот за АТП турнирот во Астана каде што покрај Новак Ѓоковиќ од врво…