Дома Фудбал Италија Неверојатно достигнување на Ибра: 22 сезони по ред постигнува гол во најсилните лиги

Неверојатно достигнување на Ибра: 22 сезони по ред постигнува гол во најсилните лиги

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ беше двоен стрелец на натпреварот од првото коло во Серија А против Болоња.

39-годишниот Швеѓанец се запиша во листата на стрелците во 22 последователни сезони во најсилните лиги.

Претходно, тој погоди за шведски Малме, холандски Ајакс, италијански Интер и Јувентус, шпанска Барселона, француски ПСЖ, англиски Манчестер Јунајтед и Лос Анџелес Галакси од МЛС лигата.

Ибрахимовиќ следниот месец ќе наполни 39 години, оваа сезона веќе постигна 3 гола на два натпревари, а тоа го прослави си интересна порака на Инстаграм.

View this post on Instagram

Benjamin Button

A post shared by Zlatan Ibrahimović (@iamzlatanibrahimovic) on

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Се формира „Европска Премиер лига“ – проект тежок 6 милијарди

Англиските гиганти Манчестер Јунајтед и Ливерпул започнаа преговори околу формирањето на „…