Дома Останати Тенис Надал го доби трофејот за најдобар во годината: После се низ што поминав, не помислив дека е можно вакво нешто

Надал го доби трофејот за најдобар во годината: После се низ што поминав, не помислив дека е можно вакво нешто

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ќе ја заврши 2019 година како светски број еден.

Надал неодамна го превзема лидерското место од Новак Ѓоковиќ, а откако српскиот тенисер беше елиминиран од завршниот Мастерс во Лондон стана јасно дека Рафа годината ќе ја заврши на првата позиција.

Така денес после победата над Стефан Циципас во Лондон Надал го доби пехарот за најдобар во светот за 2019 година.

„Што да кажам, пресреќен сум. После се низ што поминав, посебно поради повредата, не ни помислив дека ќе го држам во раце овој пехар на 33 ипол години. Без мојот тим и моето семејство ова не би било можно“, порача Надал.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Видео за во најсмешни инсерти: Дали ова е најлошиот тенисер во историјата?

Во Доха се одржува еден од многуте Фјучерс турнири со награден фонд од 15.000 долари. Фјуч…