Дома Топ вести Мбапе испиша историја во Лига 1 – го надмина Ибрахимовиќ!

Мбапе испиша историја во Лига 1 – го надмина Ибрахимовиќ!


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Килијан Мбапе по четврти пат беше прогласен за најдобар играч во француската Лига 1.

Францускиот ас оваа сезона во првенството постигна 28 голови и на добар пат е по петти пат во низа да биде најдобар стрелец. Напаѓачот на Лион, Александар Лаказет има само гол помалку на едно коло пред крајот на првенството.

Мбапе е првиот фудбалер кој четири пати беше прогласен за најдобар играч во Лига 1 од кога оваа награда се доделува за првпат во 1994 година. Тој го надмина Златан Ибрахимовиќ кој наградата ја доби трипати.

„Задоволство е што се запишав во историјата од Лига 1. Искрено не очекував ова да се случи толку брзо“, изјави Мбапе по добивањето на наградата.

Франк Хејсе од Ленс беше прогласен за тренер на сезоната бидејкќи успеа да го одведе тимот до второто место и да го врати во Лигата на шампионите по две децении.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Познато кога ќе продолжи холандското дерби

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Холандската ф…