Дома Фудбал Франција Мбапе вчера стигна до голем јубилеј

Мбапе вчера стигна до голем јубилеј

ПСЖ вчера се пласираше во осминафиналето од Купот на Франција.

Парижаните со 0:4 беа убедливи против нисколигашот Ванес и така се пласираа во следната фаза. Натпреварот го отвори Кимпембе за во второто полувреме со три гола работите да ги реши Килијан Мбапе кој погодуваше во 59, 71 и 76 минута.

Со овој хет-трик Мбапе стигна до голем јубилеј – 200 голови во кариерата.

Најмногу постигна играјќи за ПСЖ (149), 27 постигна за Монако, додека 24 постигна во дресот на репрезентацијата на Франција со која го освои Мундијалот во Русија и минатото издание на Лигата на Нации.

Мбапе пред две недели наполни 23 години и секако ова за него е големо достигнување во кариерата. Како што сега стојат работите многу веројатно дека наредната сезона ќе го гледаме во дресот на Реал Мадрид каде што може да пристигне како слободен играч.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Франција

Проверете

Херојот на Рома од финалето во Конференциската лига ја „украде“ веспата на Мурињо 🎥

Николо Заниоло стана херој на Рома, откако постигна гол во финалето против Феенорд во Конф…