Дома Фудбал Останато Мбапе: Во репрезентацијата имам поголема слобода отколку во ПСЖ

Мбапе: Во репрезентацијата имам поголема слобода отколку во ПСЖ


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Килијан Мбапе одигра одлично за француската репрезентација синоќа на мечот против Австрија.

После мечот Мбапе го пофали селекторот Дидие Дешамп и изјави дека во репрезентацијата има поголема слобода во играта отколку во ПСЖ.

Мбапе со тоа упати и критики за стратегот на ПСЖ, Кристоф Галтие, за претераната дисциплина во играта што ја бара од него.

„Играм поинаку за Франција во однос на ПСЖ и можам да кажам дека ми е многу полесно кога сум на теренот со репрезентацијата. Го имаме Жиру како класична деветка околу која се гради одбраната, а јас имам слобода и можам да се движам. Тоа воопшто не е случај во ПСЖ, каде што треба да бидам „деветка“ и тоа е тоа. Нема слобода во играта и нема можност за експериментирање во ПСЖ“,  изјави Мбапе.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Фудбалерот на Манчест…