Дома Македонски спорт Македонските одбојкари на 21. место по Европското првенство

Македонските одбојкари на 21. место по Европското првенство

Европската одбојкарска Конфедерација (ЦЕВ) го објави најновиот ранкинг на најдобрите машки одбојкарски репрезентации.

Македонија моментно е на 21 место со 105 бодови, колку што има и Летонија на 20 позиција.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Потсетување дека избраниците на селекторот Јошко Миленкоски неодамна го оствари најдобриот пласман на континенталните собири освојувајќи го 16 место.

На врвот е Италија со 379 бодови, Полска која го освои Европското првенство е на втората позиција со 350. Редоследно од третото до 10 место се наоѓаат Франција, Србија, Словенија, Холандија, Германија, Бугарија, Украина и Чешка.

Во женска конкуренција на ЦЕВ ранкинкот Македонија е на 33 позиција со 38 бодови.

На ранг листата на Светската федерација (ФИВБ) Македонија се наоѓа на 39 позиција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Хаос: Претседателот на Анкарагучу влета на терен го нокаутираше судијата🎥

Немили сцени се забележани вечерва во Турција, веднаш по натпреварот помеѓу Анкарагучу и Р…