Дома Фудбал Англија За Арсенал одигра повеќе од 300 натпревари, а денес е бездомник и алкохоличар (ФОТО)

За Арсенал одигра повеќе од 300 натпревари, а денес е бездомник и алкохоличар (ФОТО)

Некогаш големата ѕвезда на Арсенал и англискиот фудбал Кени Сансом денес живее како бездомник.

Во периодот помеѓу 1979 и 1988 година Сансом одигра 86 натпревари за репрезентацијата на Англија, додека во дресот на Арсенал настапи на повеќе од 300 натпревари. Играше уште за Њукасл, Квинс Парк, Евертон, Кристал Палас и Ковентри.

Денес е далеку од животот кој го живеел како фудбалер. По кариерата за жал се посвети на алкохолот и коцкањето и тоа го доведе денес улицата да биде неговиот дом.

„Пијам колку што сакам. Што да се каже, јас сум пропаднат човек. Арсенал ми помага, но јас самиот на себе сум најголемиот непријател. Не сакам да престанам да пијам, обожавам алкохол“, изјави Сансом.

Сансом дури шест пати одеше на лечење за одвикнување од алкохолот меѓутоа ништо не му помогна. Медиумите во Англија пишуваат дека Арсенал неодамна повторно му пружил помош.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Анализа и предлог тип: Се очекува голеада во Мехенгладбах

Борусија Менхенгладбах е домаќин на Унион Берлин во еден од двата меча кои се на програмат…