Дома Македонски спорт Мак ракомет Лазаров: Треба да поправиме од се по нешто

Лазаров: Треба да поправиме од се по нешто


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Maкедонската ракометна репрезентација денес претрпе пораз од Португалија во Скопје, прв во квалификациите за ЕП.

Селекторот Лазаров после мечот беше разочаран и истакна дека мора да се поправат многу аспекти, но призна дека Македонија не можела физички да и парира на Португалија.

„Ни недостасуваше фокус и концентрација, а тоа се добива само со играње на вакви натпревари. Треба да поправиме од се по нешто, она што беше очигледно е дека доминираа со корпулентност. Загубивме доста дуели, дефицитирани бевме на пивот позицијата, нивните двајца пикери играат во Барселона и Порто“.

„Сепак, најважно е да се пласираме на Европското првенство, против Турција и Луксембург сме фаворити. Во денешно време не можете да победите лесно на ниту еден натпревар. Не чека вториот натпревар со Португалија ќе одиме да одиграме квалитетно и тој натпревар ќе ни послужи за поголемо искуство во иднина“, изјави Лазаров.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Смешни резултати во македонскиот футсал: Арбен Бајрами победи 75:1, а КМФ Проект 65:2

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Вчера беа з…