Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Косово на подарок ќе добие стадион од Катар

Косово на подарок ќе добие стадион од Катар


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓По Мундијалот во Катар, Фудбалскиот сојуз на Косово би можел да го добие на подарок стадионот 974, пренесуваат тамошните медиуми.

Стадионот 974 е изграден од транспортни контејнери и модуларен челик, а по завршувањето на првенството ќе биде дониран на една од земјите-членки на ФИФА.

На него ќе се игра и еден четврт-финален меч, а потоа ФИФА ќе го донира на една од своите членки, со Косово како прв фаворит. Капацитетот н стадионот е 44.000 седишта.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал

Проверете

На Островот се најавува: Катарци го купуваат Јунајтед, Тен Хаг добива огромен буџет!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Манчестер Јунајтед е…