Дома Фудбал Англија Клоп ја подигна вредноста на Ливерпул за 500%

Клоп ја подигна вредноста на Ливерпул за 500%

„Ливерпул не купува супер-ѕвезди туку ги создава. Клоп не добива доволно признание за тоа“, изјави неодамна легендата на Ливерпул Џејми Карагер, а денес доби и потврда од „Форбс“.

Имено, „Форбс“ направи анализа за вредноста на тимот на Ливерпул и според податоците тој вредел 360 милиони фунти пред да дојде Клоп на кормилото на тимот. Во моментов вредноста на тимот изнесива 1.83 милијарди фунти.

Тоа значи дека Клоп успеал да ја зголеми вредноста на тимот за неверојатни 500% и тоа Ливерпул за обновување на тимот во истото време немал поголеми расходи од 80-90 милиони фунти.

Најочигледни примери за тоа се Мохамед Салах и Садио Мане. Египќанецот беше купен за 38 милиони фунти, а во моментов неговата цена изнесива 200 милиони. За Мене дури беа платени помалку пари, а сега неговата вредноста е иста како таа на Салах.

Најскапата аквизиција на Клоп е дефанзивецот Вирџил ван Дајк за 75 милиони фунти, но тогаш клубот го продаде Кутињо за 120 милиони фунти.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Видео: Историска ноќ за Аталанта, Мурињо не е тоа што беше

Аталанта запиша историски триумф над Валенсија (4:1) во првиот осминафинален дуел во ЛШ. М…