Дома Фудбал Останато „Инфантино само правеше шоу за јавноста, ФИФА стоеше зад Суперлигата“

„Инфантино само правеше шоу за јавноста, ФИФА стоеше зад Суперлигата“

Реномираниот „Њујорк Тајмс“ тврди дека ФИФА стоела зад целиот проект со Суперлигата.

Според тврдеата Меѓународната фудбалска федерација била запознаена со планот на богаташите, но на крајот поради огромни притисок од јавноста Инфатино морал да зборува дека е против ваквото натпреварување.
„Инфатино седеше на две столчиња. Ако фановите не реагираа толку бурно, тој сигурно ќе дадеше поддршка.

Но, беше приморан да каже дека е против поради силните негодувања и протестите, посебно во Англија. Правеше шоу и „застана“ на страна на фановите“, стои во текстот на „Њујорк Тајмс“.

Се наведува и дека ФИФА планирала и да организира ново Светско клупско првенство во кое ќе учествувале најголем дел од „суперлигашите“.

Како и да е засега проектот „Суперлига“ згасна ќе видиме што ќе се случува во иднина.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

18-годишно момче направи сензација во Токио🎥

18-годишниот Тунижанец Ахмед Хафнауи ја креираше една од најголемите пливачки сензации во …