Дома Топ вести Избран најдобриот судија на деценијата

Избран најдобриот судија на деценијата

Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (IFFHS) го избра најдобриот судија во изминатата деценија.

Во големата конкуренција победата ја однесе германскиот судија Феликс Брих, кој имаше 141 бод.

Зад него остана Чакир со бод помалку, а блиску беше и Бојрн Кујперс со 133 бода.

Искусиот Германец е ФИФА судија од 2007. година. Од поважните натпревари го судеше финалето во Лига Европа 2014. година помеѓу Севиља и Бенфика каде имаше многу контроверзни одлуки.

Исто така, во 2017. година го судеше финалето во ЛШ помеѓу Јувентус и Реал Мадрид во Кардиф.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Сити се искачи на врвот од Премиер лигата🎥

Манчестер Сити потешко од очекуваното ја совлада Астон Вила (2:0) и се искачи на врвот од …