Дома Фудбал Англија Зачудувачки податок: Халанд наскоро може да не биде најдобар и во Манчестер Сити!

Зачудувачки податок: Халанд наскоро може да не биде најдобар и во Манчестер Сити!

Фил Фоден има сезона од соништата и дефинитивно е најдобриот играч оваа сезона во Манчестер Сити.

Ерлинг Халанд не е ни блиску до минатогодишната форма по бројност, но затоа Фоден se истакна во прв план.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Ако се додадат голови и асистенции, Халанд е прв со 35 (голови+асистенции), но веднаш зад него е Фоден со неверојатни 31 (голови+асистенции).

Фоден на 44 натпревари оваа сезона постигна дури 21 гол и додаде уште 10 асистенции и како што стојат работите има големи шанси да ја преземе титулата од Халанд за играч на сезоната на „Етихад“. Халанд постигна 29 гола и додаде шест асистенции, но во многу помал број натпревари – 35.

По Халанд и Фоден, следува Хулијан Алварез со 28 (голови+асистенции), потоа доаѓа Родри со 18, Бернардо Силва со 15…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

ПСЖ и Дортмунд се први полуфиналисти во ЛШ

Пари Сент Жермен и Борусија Дортмунд обезбедија полуфинале откако вечерва беа подобри од Б…