Дома Фудбал Останато „ЕСПН“ објави листа на најдобрите 10 голмани за 2020

„ЕСПН“ објави листа на најдобрите 10 голмани за 2020

Познатата спортска мрежа, „ЕСПН“ го прогласи Мануел Ноер за најдобар голман за годината која полека изминува.

Како причина за нивниот ваков избор се наведуваат титулите кои Ноер ги освои со Баерн во Лигата на шампионите, првенството и купот. Во топ 5 се најдоа уште Алисон Бекер од Ливерпул, Јан Облак од Атлетико, Тер Штеген од Барселона и чуварот на мрежата на Челзи, Тибо Куртоа.

ЛИСТА НА НАЈДОБРИТЕ 10 ГОЛМАНИ СПОРЕД „ЕСПН“:

  1. Мануел Ноер

2. Алисон Бекер

3. Јан Облак

4. Марк Адре Тер Штеген

5. Тибо Куртоа

6. Едерсон

7. Кеилор Навас

8. Џанлуиџи Донарума

9. Сами Хандановиќ

10. Давид Де Геа

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

„Играчите со диктатор како Мурињо се однесуваат како овци“

Поранешниот фудбалер на Ливерпул Стен Колмор го нарече Жозе Мурињо диктатор. Колмор денес …