Дома Останати Кошарка НБА Денвер е првиот финлист: Јокиќ сруши рекорд стар половина век и доби МВП награда!

Денвер е првиот финлист: Јокиќ сруши рекорд стар половина век и доби МВП награда!


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓Кошаркарите на Денвер нагетс по голем пресврт славеа против Лос Анџелес Лејкерс со 113:11 и така направија историски успех и за првпат во својата историја се пласираа во големото финале на НБА лигата.

Српскиот кошаркар, Никола Јокиќ повторно беше фантастичен и запиша уште еден трипл-дабл од 30 поени, 14 скокови и 13 асистенции. Јокиќ беше и прогласен за МВП во конференциското финале.

За Јокиќ ова воедно беше и осми трипл-дабл со што го собори рекордот на Вилт Чембрлејн поставен пред 56 години за остварени трипл-даблови во еден плеј-оф.

Во 1967. година Чембрлејн запиша седум трипл-даблови, а сега со фантастичната форма Јокиќ успеа да го сруши овој негов рекорд.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Инзаги го сака Милинковиќ-Савиќ во Интер

Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓ Се…