Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Далиќ спрема изненадување за Италијанците: Две легенди остануваат на клупата во клучниот натпревар?

Далиќ спрема изненадување за Италијанците: Две легенди остануваат на клупата во клучниот натпревар?

Италијанските медиуми се обидоа да ја разоткријат тактиката на хрватскиот селектор Златко Далиќ во пресрет на клучниот натпревар во кој две репрезентации се борат за пласман во осминафиналето на Европското првенство.

Хрватска не брилјираше од почетокот на ЕП и на коло до крајот и е потребна победа против Италија за да го заземе второто место во групата и да се пласира во нокаут фазата. Хрватска може да оди понатаму со бод, но и тогаш треба да се поклопат и работи во другите групи.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Незадоволните селектори на двете репрезентации кои се среќаваат утре во 21 часот најверојатно ќе направат неколку промени, а ако веруваме на она што го пишуваат италијанските медиуми, Златко Далиќ ќе направи две значајни ротации.

Според „Sky Sports“, хрватскиот тренер планира да го префрли Јошко Гвардиола на лев бек, бидејќи овој одличен дефанзивец игра токму на таа позиција во Манчестер Сити, додека од тимот ќе отпаднат двете апсолутни легенди на огнот, Марсело Брозовиќ и Иван Перишиќ. .

Наместо нив, во игра треба да бидат Марио Пашалиќ и Марин Понграчиќ. Понграчиќ би ја заземал позицијата во одбраната на местото на Гвардиол.

Формацијата што утре ја очекуваат Италијанците од Хрватска: (4-2-3-1) Ливаковиќ; Станишиќ, Шутало, Понграчиќ, Гвардиол; Ковачиќ, Модриќ; Пашалиќ, Сучиќ, Крамариќ; Петковиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Лапорта: Сега конечно сме во ситуација да делуваме на трансфер пазарот

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта рече дека во Ханси Флик ја гледа вистинската личн…