Дома Фудбал Останато Го сруши рекордот на Серхио Агуеро: Заигра професионален фудбал на 14 години!

Го сруши рекордот на Серхио Агуеро: Заигра професионален фудбал на 14 години!

Фудбалерот на Депортиво Риестре Матео Аполонио стана најмладиот професионален фудбалер во Аргентина.

Станува збор за играч кој најдобро се снаоѓа на позицијата десен бек, а во моментот кога влезе во игра имаше 14 години и 29 дена.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


На овој начин тој успеа да го сруши рекордот на Серхио Агуеро кој во 2003 година дебитираше на 15 години во дресот на Индепендиенте.

Аполонио дебитантскиот настап го запиша на натпреварот од Купот на Аргентина против Њуелс и во игра влезе во 84. минута.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Во Реал Мадрид немаат дилеми кој ќе биде капитен по Начо

Шпанскиот фудбалер Начо Фернандез вчера прифатил двегодишна соработка од Ал Кадсија и таму…